Osmangazi Mah. Mimar Sinan Cd. No: 1 KÜTAHYA / MERKEZ info@karaaytaclar.com.tr

Adres

Osmangazi Mah. Mimar Sinan Cd. No: 1 KÜTAHYA / MERKEZ

Pratik Mozaik Pasta Tarifi

Herkese merhaba!

Alışmaya çalıştığımız bu zor karantina günlerinde eski günlere duyulan özlemlerimizi, eskilere dayanan bir tatlı tarifi ile tamamlamak istedim. Güzel günler geldiğinde belki de buzluğunuzda bulunan bu pasta eşlik edecek sizlere kim bilir. Çocukluk yıllarımızın en gözde pastalarından biri olan piramit pasta günümüzde popülerliğini hala korumakta. Bu tatlıya verilen şekiller sebebiyle farklı isimlerle biliniyor. Üçgen şekli sebebiyle piramit pasta diyen de var, silindir şekli verip çikolata salamı diyen de… Adı ne olursa olsun lezzeti eşsiz.  Bu tatlının kökleri Sicilya’ya dayanıyor. Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’da günümüzde hala tüketilmekte. Tarifin orijinalinde yumurta, nişasta, tereyağı vb. kullanılıyor. Fakat benim tarifim günümüze uyarlanmış daha pratik ve daha lezzetli olduğunu düşündüğüm versiyonu. 

 Malzemeler

⁃ 1 paket şekersiz şanti (300 ml)

⁃ 100 gr bitter kuvertür çikolata

⁃ 100 gr sütlü kuvertür çikolata

⁃ 50 gr beyaz kuvertür çikolata

⁃ 175 gr bisküvi (ben 1 paket kullandım)

Çikolata ve şanti çeşitlerini mağazamızdan temin edebilirsiniz.

Eğer elinizde çeşit yoksa evinizde olan çikolatalarla deneyebilirsiniz. Toplamda 250 gr olacak şekilde kullanmalısınız.

İsteğe Bağlı İlave Malzemeler

Bu kısım tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Meyve, fındık, badem, fıstık, meyve kabuğu rendesi, tarçın, vanilya ve ilave çikolata da ekleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Meyveleri ezerek ekleyebilirsiniz. Çerez miktarını ise bir avuç olacak şekilde ekleyebilirsiniz.

Ben portakal kabuğu, tarçın ve ilave çikolata ekledim.

 

 

 Yapılışı

⁃ Şekersiz şantiyi sos tenceresinde bir taşım kaynatalım. Kaynadıktan sonra ocaktan alalım.

⁃ İçerisine çikolatalarımızı daha hızlı sonuç almak için kırarak ekleyelim.

⁃ Karışım homojen olana kadar karıştıralım.

⁃ Hazırladığımız karışımı soğuması için bir kenara alalım.

⁃ Bisküviyi elimizle irili ufaklı bölelim. (Boyutları önemli değil)

⁃ Soğuyan karışımımız ile bisküvilerimizi kaşık yardımı ile hepsi aynı renk olana kadar karıştıralım.

Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra tezgahımıza ya da kek kalıbımıza streç film serelim ve karışımımızı üzerine dökelim. Elinizle isterseniz silindir isterseniz piramit şeklini verebilirsiniz.

Buz dolabında 4-5 saat dondurup tüketebilirsiniz ancak ilk çıkarttığınızda sert olacaktır. Kesebilmek için bir miktar çözmesini beklemelisiniz ya da benim gibi yağlı kağıt kullanarak bekleme süresini ortadan kaldırabilirsiniz.

1-2 saat dinlendirdikten sonra tüm pastayı dilimleyebilirsiniz. Her birinin arasına minik minik kestiğiniz yağlı kağıtları yerleştirdikten sonra tekrar streçleyip buzluğa kaldırabilirsiniz. Bu sayede canınız ne kadar isterse kesmek için çözülmesini beklemeden buzluktan çıkartıp dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun!

 

Ebru Karaaytaç Acar

 

 


Paylaş:

İletişim